تحول دیجیتال

تحول دیجیتال به معنای تغییرات شگرف در کسب و کار به کمک تغییر در نگرش ، رفتار، فرهنگ ، استراتژی و مدل های کسب و کار در سطح کلان و پیرو آن انجام تغییرات در فرایندها ، فعالیتها ، ساختارها ، شرح وظایف و مسئولیت ها  و داده ها در بستر فن آوری های جدید تکنولوژی با هدف ایجاد ارزش ، سودآوری و بهبود کارآیی میباشد.

اگر انقلاب صنعتی را به چهار مرحله اصلی تقسیم کنیم ،  اولین مرحله ایجاد  نیروی بخار بود که جهان را متحول کرد. مرحله دوم  خط مونتاژ بود. مرحله سوم ، مرحله کامپیوتر و اینترنت  بود. و امروزه ما در چهارمین مرحله انقلاب صنعتی یعنی عصر دیجیتال هستیم .

قبل از ورود به  عصر دیجیتال و با ظهور کامپیوتر و اینترنت بسیاری از صنایع و بنگاه های اقتصادی با استفاده از سیستم های اتوماسیون کسب و کار و در صدر آنها سیستم های ERP، اقدام به مکانیزه کردن و یکپارچه سازی فرآیندها با رویکرد حذف کردن کارهای دستی و تکراری که نیاز کمتری به قدرت تفکر و ذهن انسانی داشت نمودند. در ادامه و با افزایش بی رویه داده های سازمان که در بستر سیستم های اطلاعاتی یکپارچه ایجاد شده بود و  با ایجاد فن آوری های دخیره و مدیریت داده های سازمان و فن آوری های هوشمند دیجیتال مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، شبکه های اینترنت اشیا (IoT) ، تجزیه و تحلیل پیشرفته و رباتیک، نسل جدیدی از سیستم ها به بازار کسب و کار ارائه گردید .  این فن آوری ها بستر هوشمندسازی سازمان ها را فراهم نمودند . با ورود این فن آوری ها بسیاری از کارهایی که قبلا با هوش انسانی انجام می شد به صورت مکانیزه و با دقت و سرعت بیشتری انجام گردید، به نحوی که مدیریت فرایندهای سازمان و نحوه تعامل شرکت ها با مشتریان و تأمین کنندگان و شرکا در سطح جهان متحول گردید.

 

 در سال 2020 میلادی بیش از نیمی از پروژه هایی که به نوعی پروژه های پیاده سازی در حوزه  ERP  نامیده می شوند  به عنوان پروژه های تحول دیجیتالی یا Digital Transformation  در سازمان ها شناخته می شوند.   

 گزارش پانوراما 2021

سرعت تحولات در دنیا به حدی شده که بیش از 70 درصد مدیران سازمان ها اعتقاد دارند که در 3 سال پیشرو بیشترین بحران ها و فضای رقابتی در مقایسه با 50 سال گذشته را  خواهیم داشت .اما تنها 5% از این مدیران متوجه شده اند که استفاده از فن آوری های دیجیتالی یک مزیت رقابتی برای آنها محسوب می شود.

 

تغییر لازمه رشد و رشد لازمه بقاست

حداقل 40% از کسب و کارهای امروزه تا 10 سال آینده از بین خواهند رفت اگر ندانند که چگونه خود را با استفاده فن آوری های نوین تغیییر دهند.

John Chambers , CEO of CISCO

سازمان هوشمند چه سازمانی است ؟

در دوران تجارت قبل از دیجیتال ، اسناد و تصاویر بر روی کاغذ به اشتراک گذاشته می شد و به روش دستی تولید می شد. در نتیجه ، تولید داده های شرکتی حداقل بود. اما با ظهور ایمیل و پردازش کلمات – و راه اندازی شبکه جهانی وب – حجم داده ها رو به افزایش گذاشت. دیجیتالی سازی کاملاً در جریان بود. در پاسخ ، صنایع فناوری به تولید حافظه بیشتر ، پردازش سریعتر و راه حلهای سخت افزاری و نرم افزاری مفید و مرتبط پرداختند و زمینه ظهور شرکت های دیجیتالی مدرن یا سازمان های هوشمند فراهم گردید .

امروزه ، فناوری های هوشمند کسب و کار تا آنجا پیشرفت کرده اند که نه تنها همه فرآیندها و دستگاه ها را در سراسر کسب و کار به طور خودکار انجام می دهند ، بلکه هر روز تجزیه و تحلیل قدرتمند و بینش واقعی در مورد بهترین روش ها برای بهینه سازی و بهبود آن فرآیندها را ارائه می دهند.

از نمونه های به کارگیری فن آوریهای هوشمندسازی کسب و کار به موارد زیر می توان اشاره نمود :

  •  با توجه به تغییر نوع رفتار مشتریان و تغییر روش خرید از روش سنتی به سمت خریدهای اینترنتی ، سازمان باید استراتژی فروش و بازار یابی خود را تغییر دهد. باید درگاه های فروش اینترنتی کامل و جامع را در اختیار مشتریان قرار دهد و  شرح وظایف واحد مارکتینگ با توجه به استفاده از شبکه های اجتماعی تغییر خواهد کرد.
  • با توجه به تکنولوژی بلاک چین فرایندهای زنجیره تامین در آینده ای نزدیک متحول خواهد شد و این امکان وجود دارد که کلیه قراردادهای تامین ، و ردیابی ها و فرایند تامین در این بستر با سرعت ، دقت و امنیت بسیار بیشتری انجام پذیرد.
  • در دوران کرونا ، دور کاری پرسنل ، برگزاری جلسات بصورت آن لاین متداول شد . بسیاری از پرسنلی که فعالیتشان این اجازه را میدهد که دور کاری نمایند ترجیح میدهند که از این امکان استفاده نمایند لذا سازمان باید سیستمی داشته باشد که که در هر زمان و هر مکان با توجه به در نظر گرفتن نکات امنیتی ، این قابلیت را در اختیار پرسنل سازمان بدهد و پرسنل بتوانند فعالیتهای خود را بدون آنکه وقفه ای در فعالیتهای سازمان رخ دهد به نحو احسن انجام دهند همچنیم باید قابلیت کنترل پرسنل در زمان دور کاری از سوی مدیران وجود داشته باشد.
  • استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا در حمل و نقل و ردیابی محصول از زمان ارسال تا زمانیکه به دست مصرف کننده میرسد و یا قراردادن سنسورهایی در خط تولید برای کاهش و ثبت اطلاعات دقیق تر و در لحظه ،پایش عملکرد دستگاهها و جلوگیری از وقوع سوانح و خطرات حین کار ، مدیرت انرژی ، مدیریت بیمار و ردیابی بیمار از زمانی که وارد بیمارستان میشود تا لحظه خروج و ….
  •  دسترسی داشتن به  اطلاعات در لحظه و ارائه دید و بینایی به مدیران در جلسات قراردادی با مشتریان بطور مثال آگاهی از قیمت تمام شده در لحظه ، اولین زمان صحیح و دقیقی که میتوان نمحصول مورد نیاز مشتری را ارائه داد

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *